ulturni centar Vrnjacke Banje je javna ustanova u oblasti kulture i poseduje bioskopsko-pozorišnu dvoranu, Zamak kulture sa galerijskim i muzejskim prostorom i Amfiteatar sa 1500 sedišta. Kulturni centar je organizator jedne od najznacajnijih kulturnih manifestacija u Srbiji pod nazivom „Vrnjacke kulturne svecanosti“, koja traje 100 letnjih dana a cine je vrhunski programi iz oblasti književnosti, pozorišnog, filmskog, televizijskog i muzickog stvaralaštva, likovne delatnosti, izdavaštva i muzeologije, i to:
Medjunarodni festival klasicne muzike – Pored mnogobrojnih koncerata, u okviru festivala održava se i pedagoški program sa kursevima violine i kamerne muzike. Književno leto.
Festival filmskog scenarija – U avgustu na letnjoj pozornici u Vrnjackoj Banji održava se Festival filmskog scenarija. Tokom trideset godina prikazan je veliki broj filmskih ostvarenja, a ovo je ujedno bila i prilika da se filmska publika sretne sa velikanima filmskog platna. Scenaristi, reditelji, glumci i ostali ne manje bitni filmski pregaoci, uvek su bili rado videni gosti. Ovo je ujedno i mogucnost da dobijete autogram ili napravite fotografiju sa poznatim licima. Festival filmskog scenarija ce biti nezaboravna uspomena na Vaš boravak u Vrnjackoj Banji i pamticete ga ne samo po prelepoj prirodi, vec he Vam Vrnjacka Banja ostati u secanju i kao mesto filmskih susretanja. Uz prikazivanje, vrednovanje i nagradivanje scenarija filmova tekuce godišnje filmske produkcije ima i Simpozijum o scenariju, te Letnju školu filmske dramartugije. Na njega se nadovezuju filmske revije i serijali kao što su premijere filmova, FEST, Sinemanija, Kinoteka i dr.
Ostale kulturne manifestacije: Dešavanja na Vrnjackoj promenadi, kulturne manifestacije, muzejske postavke, pozorišne predstave, filmski i muzicki festival na letnjoj pozornici, samo su deo šarma, kojim Vrnjacka Banja obasipa svakog svog gosta.
Zamak Belimarkovic – Letnjikovac generala Jovana Belimarkovica, kraljevog namesnika za vreme maloletstva kralja Aleksandra Obrenovica, je pored vrnjacke Crkve, najstariji i najreprezentativniji gradevinski objekat. Podignut je na padini iznad toplog izvora. Graden je po uzoru na severno-italijansko-poljske dvorce tog vremena, po idejnom rešenju njegovog sestrica, gradevinskog inženjera Pavla Denica, uz projekat i nadgledanje austrijskog gradevinskog inženjera Franca Vintera, u periodu od 1888. do 1894. pri cemu je vecina radova bila završena još 1889. godine. U njemu su do sedamdesetih godina prošlog veka živeli Belimarkovicevi naslednici, da bi 1968. godine objekat bio otkupljen sa namenom za kulturu. Zakonom o zaštiti spomenika kulture proglašen je kulturnim dobrom od velikog znacaja za Republiku Srbiju.
U njemu se danas nalazi Zavicajni muzej koji je kompleksnog tipa i odnosi se na teritoriju Vrnjačke Banje i okoline, sa arheološkom, etnografskom, istorijskom (zbirka graficko-turisticke propagande Vrnjaca, zbirka graditeljskog nasleda, zbirka starih razglednica, zbirka fotografija, zbirka starih foto negativa na staklu), umetnickom zbirkom (skulpture, slike, grafike…) i prirodnjackom. Stalnu postavku cine tri izložbe: „Ladarište – praistorija Vrnjaca“, „Etnografsko naslede Vrnjacke Banje“ i „Spomen soba denerala Belimarkovica“, dok se u van sezoni postavlja „Umetnicka zbirka Zamka kulture“. Izložbom „Ladarište – praistorija Vrnjaca“, predstavljeni su tragovi najstarijeg naseljavanja na vrnjackoj teritoriji koji poticu iz perioda mladeg kamenog doba (4. milenijum pre nove ere) i izložba „Etnografsko naslede Vrnjacke Banje“ odslikava nacin života u našem kraju od druge polovine XIX veka do šezdesetih godina XX veka dok izložba „Spomen soba denerala Belimarkovica“ sa delom nameštaja i upotrebnih predmeta s kraja XIX i pocetka XX veka iz njegovog legata predstavlja kraci uvid u život ovog generala koji je svojim ugledom i uticajem doprineo razvoju Banje. Posebnu vrednost njegove zbirke cine stare i retke knjige i novine od polovine XIX do polovine XX veka. Postavka „Umetnicka zbirka Zamka kulture“ predstavlja bogat fond srpske grafike, slika i skulptura iz druge polovine XX veka. Koncerti. U zamku se održavaju koncerti ozbiljne muzike, dramski kolaži, promocije knjiga, predavanja i letnje škole i akademije (Letnja akademija za likovno stvaralaštvo, Centar za savremenu grafiku, Letnja akademija ozbiljne muzike). Galerije. Osim galerije Zamka kulture u Vrnjackoj Banji postoji još par galerija u kojima možete kupiti kako dela vrnjackih umetnika tako i dela naših najpoznatijih slikara
Narodna biblioteka „Dr Dušan Radic“ ima stogodišnju tradiciju: njeni pocetci vezuju se za“Šucin paviljon“, koji je pocetkom 20. veka u svom sastavu imao i banjsku citaonicu. Danas biblioteka poseduje oko 40 hiljada knjiga koje su dostupne i meštanima i banjskim gostima, ukusno opremljene citaonice sa kompletnom dnevnom i periodicnom štampom i casopisima iz oblasti nauke i kulture, kao i zavicajnu gradu koja je pod odredenim uslovima dostupna korisnicima usluga. U okviru izdavacke delatnosti biblioteka objavljuje knjige iz oblasti istorije, kulture, filozofije, turizma, beletristike, književne kritike i drugih oblasti u nekoliko edicija, od kojih je najznacajnija Fons Romanus. Biblioteka tokom cele godine, narocito u banjskoj sezoni, organizuje književne veceri, tribine, predavanja i promocije novih knjiga uz ucešce eminentnih poslenika kulturnih, naucnih, verskih i drugih organizacija i institucija.
Vrnjacka Banja se poslednjih godina znacajno opredelila za razvoj sportskog turizma pa je sve više onih gostiju koji u Vrnjacku Banju dolaze na sportske pripreme, sportske igre, rekreaciju i sl. Vrnjačka Banja ima sve uslove za razvoj sportskog turizma i sportske medicine. Tu je, pre svega, značajan broj sportista, značajan broj učesnika u fizičkom vaspitanju i značajan broj učesnika u sportskoj rekreaciji i terapiji u Vrnjačkoj Banji. Zatim, izuzetno povoljan balneoklimatološki faktor mineralne vode, klima, reljef, parkovi, šume, zdrava hrana, razvijena služba fizikalne medicine, kabinet za sportsku medicinu sa medicinskim osobljem i lekarima specijalistima za sportsku medicinu, saradnja sa katedrama za sportsku medicinu i funkcionalnu terapiju, saradnja sa sportskim klubovima i sportistima, kvalitetni sportski tereni za pripreme i mogućnost smeštaja velikog broja sportskih ekipa u komforne ugostiteljske i turističke objekte.
Sportsko rekreacioni centar „Raj“ sa tri travnata terena (fudbalska) figurira kao znacajan sportski objekat u Vrnjackoj Banji. Tereni na Raju bili su poznati još 60-ih godina kada su se na njima održavale atletske manifestacije. Od tada pa sve do 80-ih godina radilo se na proširenju i preuredjenju sportskih terena. Godine 1984. izgradena su tri travnata fudbalska terena sa atletskom stazom i tribinama kao i dve svlačionice i pomocne prostorije. Tereni se nalaze na istoimenom brdu u neposrednoj blizini sportske hale „Vlade Divac“. U sklopu terena nalazi se i teren za odbojku na pesku. Jedan od najstarijih banjskih sportskih klubova FK „Goč“ trenira na ovim terenima. Pored FK „Goč“ na terenima Raja treninge i utakmice odigravaju i FK „Volej“ i FK „Vrnjačka Banja“.
Naravno najznacajniji objekat je Sportska hala koja ispunjava uslove za mnoge sportove kao što su: košarka, odbojka, rukomet, borilacki sportovi, stoni tenis, mali fudbal, bodi bilding… Sportska hala u Vrnjačkoj Banji nalazi se u neposrednoj blizini autobuske stanice. Svečano je otvorena u maju 2008. godine i predstavlja najnoviji sportski objekat u Vrnjačkoj Banji koji za cilj ima upotpunjavanje turističke i sportske ponudu ove destinacije i otvaranje vrata Vrnjačke Banje prema sportskom turizmu. Od februara 2009. godine ova hala nosi ime našeg proslavljenog košarkaša „Vlade Divac“. Hala predstavlja multifunkcionalni objekat pogodan za organizovanje sportskih manifestacija, utakmica, priprema, treninga i kampova, kao i različitih kulturno zabavnih događaja. Sastoji se iz velike sale površine 1400 m2, male sale za borilačke sportove, teretane, ambulante, kao i četiri velike i četiri male svlačionice, svlačionica za sudije i delegate. Celokupna sportska oprema je profesionalna „Schelde“ oprema, a hala poseduje i „Donic“ stonotenisku opremu. Kapacitet hale je 1300 sedećih mesta. Pored ovoga u hali se nalazi muzej Vlade Divca i bife za osveženje posetilaca.
Nekoliko otvorenih terena za male sportove (Stadion malih sportova „Kocka“ lociran u samom centru Banje) pružaju idealne uslove za bavljenje malim fudbalom, košarkom i ruko-metom uz mogucnost zakupa terena u vecernjim satima. Ovi tereni predstavljaju jedne od najstarijih sportskih terena u Vrnjačkoj Banji. Izgradjen je 50-ih godina 20. veka kao šljakasti teren za rukomet i košarku,a u narednim decenijama su su ovi tereni asfaltirani, a sada je postavljen i tartan. Nalazi se u centru Vrnjačke Banje neposredno uz početak Promenade u blizini specijalne bolnice „Merkur“. Ovi tereni zauzimaju kultno mesto u istoriji Banjskog sporta. Na njima je formiran košarkaški klub „Goč“ kao i rukometni klub „Goč“. Tokom predhodnih godina dogradjene su tribine kao i svlačionice i restoran za sportiste. Tereni su osvetljeni reflektorima.
Ski staza predstavlja značajnu turističku ponudu Vrnjačke Banje u zimskom periodu. Ski lift se nalazi na planini Goč udaljenoj 12 kilometara od centra Vrnjačke Banje. Do njega se dolazi asvaltiranim obeleženim putem. Pruža odlicne uslove za rekreativno bavljenje skijanjem i za organizovanje nekih skijaških takmicenja. Tokom zime ovo skijalište koristi veliki broj Vrnjčana i organizovanih grupa i gostiju Vrnjačke Banje. U blizini ski staze nalaze se objekti za smeštaj i osveženje skijaša. Postoji mogućnost organizovanog prevoza minibusom od centra Vrnjačke Banje do ski staze i nazad.
Olimpijski bazen izgradjen je 1960. godine i nalazi se u blizini mineralnog izvora Snežnik. Ovaj objekat predstavlja značajnu turističku ponudu Vrnjačke Banje tokom letnje sezone. Tokom leta to je omiljeno sastajalište mladih koji u vrelim letnjim danima osveženje nalaze upravo na njemu. Sastoji se iz kompleksa od dva bazena od kojih je jedan dečiji, a drugi olimpijskih dimanzija 25x50m i dubine od 1,20m – 2,20m. Pored bazena postoji i poslovni objekat sa svlačionicama, ambulantom i spasilačkom službom, a takode postoji i uslužni objekat gde gosti bazena mogu da se osveže.